Jak na jarní očistu organismu
Připravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci
6 tipů na jarní detox:
1. Tlusté střevo. Chcete-li se ve zvýšené míře zbavovat rizikových látek, měli byste začít kontrolou a podporou funkce tlustého střeva. Kdekoli jinde totiž začnete uvolňovat toxiny, je na tlustém střevu, aby bylo schopno je vyloučit z těla. Ideální je přidat do stravy více vlákniny a zvýšit příjem vody v rámci pitného režimu. Zastavte se v nejbližší poradně NATURHOUSE a informujte se o možnosti měření potravinových intolerancí. Je totiž možné, že vaše citlivé trávicí ústrojí negativně reaguje i na některé potraviny.
2. Smoothie nebo šťáva? Obě formy zpracování ovoce a zeleniny mají své výhody. Smoothie, zvláště ve své zelené podobě, dodá organismu více vlákniny a je tak vhodné ve startovní fázi, kdy připravujeme trávicí trakt na vylučování toxinů.
3. Vitamin C. V zimě jsme jej užívali na podporu imunity. Ale vitamin C je v dnešní době vhodné užívat v průběhu celého roku. Tento základní vitamin totiž oživuje všechny pochody v těle, podporuje produkci trávicích enzymů, hormonů a hlavně je to velice kvalitní detoxikační činidlo. A samozřejmě, čerstvé ovoce a zelenina, které ho obsahují, jako kiwi, citrusy, papriky a další, jsou nutností.
4. Játra. V okamžiku, kdy jsme nastartovali trávení, můžeme připravit k akci největší detoxikační orgán lidského těla. Na játra platí ARTYČOK! Artyčokové kúry jsou vaším silným ochráncem. K nim můžete přidávat i propláchnuté konzervované artyčoky, i když jsou chudší na vitaminy. Vysokou koncentraci aktivních látek z artyčoku naleznete v ampulích LEVANAT či koncentrátu CINARKI, které lze zakoupit ve všech poradnách NATURHOUSE.
5. Saláty. Jaro pokročilo, teploty se zvedly, a to je nejlepší doba na opětovné nasazení čerstvých zeleninových salátů. Výhodou salátů je, že z nich můžete udělat celý pokrm, a nebo je vždy přidávejte k vařenému jídlu. Slabé trávení podpoří přídavek limetkové či citronové šťávy do zálivky nebo nepasterovaného jablečného octa. Do salátů patří kvalitní olej. Ten olivový například chrání ženy před osteoporózou i demencí. Dýňový olej obsahuje mnoho zinku a například avokádo je dalším zdrojem mononenasycených tuků důležitých pro oslabené srdce. Olej z černého rybízu působí proti zadržování vody a zlepšení metabolismu.
6. Jarní klasika: kopřiva, sedmikrásky, popenec a pampeliška. Zimní čaj ze zázvoru na čas vyměňte za kopřivové nálevy. Rozkvetlý trávník v podobě pampeliškových poupat a sedmikrásek přidávejte do salátů. Pampeliškové listy jsou pro Francouze běžnou salátovou zeleninou. Inspirujme se. Popenec je plazící se bylinka, která se nenápadně vine přes váš trávník či vykukuje z jeho okrajů a poznáte ho podle drobných nafialovělých květů. Přidávejte ho do jarních polévek či salátů. Má nezaměnitelnou aromatickou chuť a z vašich jarních kuchařských výtvorů učiní gurmánský zážitek.
PAMPELIŠKOVÝ SALÁT S FENYKLEM A OSTROPESTŘCEM
Ingredience:
1 šálek pampeliškových listů umytých a jemně pokrájených, 1 oloupané a pokrájené zelené jablko, 1 jemně pokrájená bulva středně velkého fenyklu, 3 polévkové lžíce citronové šťávy, 1–2 lžíce olivového oleje, 0,5–1 polévková lžíce kvalitního medu, sůl a pepř na dochucení, 1 polévková lžíce semínek ostropestřce mírně opražených
Postup:
Ve velké míse smíchejte pampelišku, jablko a fenykl. Přidejte citronovou šťávu, olivový olej a med. Dochuťte solí a pepřem podle chuti. Na silnostěnné pánvi 3–5 minut při střední teplotě grilujte semínka ostropestřce. Následně je rozemelte v mlýnku na kávu (nebo alespoň použijte lněná semínka) a salát jimi posypte. Tuto verzi salátu můžete dále obměňovat i s jinými druhy zeleniny, například s chřestem a řapíkatým celerem. Vždy je vynikající.
ZELENINOVÉ ŠŤÁVY NA PODPORU FUNKCE JATER
A/ Karotková
B/ Karotka, červená řepa a okurka (300 g karotky, 100 g červené řepy, 100 g okurky)
C/ Karotka a špenát (300 g karotky, 200 g špenátu)
Tip: Tyto zeleninové šťávy je možné zakápnout kvalitním olejem, díky čemuž tělo dokáže lépe využít vitamíny rozpustné v tucích.
ZELENÉ SMOOTHIE S ANANASEM A KAPUSTOU
Ingredience:
200 g kvalitního jogurtu nebo šálek kokosového mléka, několik kousků ananasu, hrst pokrájených kapustových listů, 3 snítky koriandru, 1 lžička chia semínek, 1 lžička limetkové šťávy, 1 lžička medu nebo javorového sirupu, špetka chilli koření
Postup:
Všechny suroviny rozmixujeme dohladka v robotu nebo smoothie mixéru.