Imunita v kondici
Připravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci
Silná imunita je pro správnou obranyschopnost těla velmi důležitá. Proto byste ji měli posilovat obzvláště v zimních měsících, kdy je riziko nachlazení a viróz nejvyšší. Přečtěte si pár našich jednoduchých rad, jak na to.
- Dejte si snídani a začněte den bez kofeinu. Lidé, kteří vynechávají snídani, jsou mnohem snáze oběťmi zimních nemocí včetně běžného nachlazení. Místo ranní kávy si dopřejte šálek bylinkového čaje nebo teplou vodu s citronem, která povzbudí metabolismus.
- Myslete na zinek. Tento klíčový minerální prvek zlepšuje hojení ran, funkce štítné žlázy, střevní funkce, krevní srážlivost, zrak, čich. Pracuje rovněž jako mocný antioxidant. Krevety, mušle, ústřice, hovězí, cizrna, lněné a dýňové semínko, fazole, špenát, vařená listová zelenina, tahini pasta, miso, kakao, kešu ořechy jsou bohatým zdrojem zinku. Tip: Během zimních měsíců užívejte alespoň jedno balení minerálního doplňku MIVINAT SILICA s obsahem hořčíku, křemíku, vápníku a zinku s výtažkem z přesličky z produkce NATURHOUSE. Pamatujte na to, že během prvních 24 hodin po objevení prvních symptomů může konzumace zinku zvrátit vývoj nachlazení a v případě jeho projevu zkrátit jeho výskyt na tři dny.
- Vsaďte na česnek, kurkumu i echinaceu. Vysoký obsah síry v česneku dodá výrazné chutě a aroma každému jídlu. Česnek je také bohatý na selen, jeden z klíčových minerálů k podpoře imunity. Kurkumu užívejte co nejčastěji, protože dokáže významně zvýšit množství důležitého proteinu, který pomáhá imunitnímu systému bojovat s plísněmi, viry a bakteriemi. Kurkumu najdete téměř v každém receptu indické kuchyně, stejně tak ji však můžete přidávat do nápojů. Váš pokrm či nápoj tak získá na originální chuti a navíc tím napomůžete kondici vaší imunity. Další rostlinkou, která pomáhá činnosti imunity, je echinacea. Dostupná je v různých formách a prý dokáže zkrátit dobu nachlazení o více než polovinu.
- Nezapomínejte na antioxidanty. Potraviny k podpoře imunity: Bobule: borůvky, jahody, maliny, černý rybíz, goji jsou výtečnými zdroji antioxidantů. Obsahují polyfenoly včetně quercetinu a antokyanidů, jež jim propůjčují výjimečné zabarvení. Horká čokoláda: kakao je doslova nabité množstvím antioxidantů. Je zároveň bohaté na hořčík, který podporuje srdce a pomáhá snižovat úzkost. Kakao obsahuje tryptofan, který se mění na serotonin, chemikálii, jež dokáže ovlivňovat náladu. Klidnější stav svědčí buňkám imunitního systému, které svou práci mohou odvádět mnohem efektivněji. Brokolice a košťálová zelenina: kapusta, zelí, špenát, květák a brokolice jsou známé tím, že podporují imunitu.
- Dejte si slepičí polévku. Čerstvý kuřecí nebo slepičí vývar posiluje a podpoří zvláště tehdy, pokud se o vás pokouší nachlazení.
ZLATÉ MLÉKO
Ingredience: 300 ml mandlového mléka, 1 lžička kurkumy, 1 cm skořicové kůry, 1 cm čerstvého zázvoru, 3 kuličky pepře, 1 lžička medu
Postup: Mléko lehce zahřejte. Zázvor oloupejte a rozčtvrťte, poté s celou skořicí a medem přidejte do mléka. Zahřívejte, dokud mléko nezíská sytě zlatožlutý odstín. Pak slijte do šálku a posypte trochou čerstvě mletého pepře.
HORKÁ ČOKOLÁDA S MAKOU A KURKUMOU
Ingredience: 1 hrnek alternativního mléka (mandlové, kokosové, sójové, ale také třeba i kozí), 2 polévkové lžíce kakaa APINAT, 1 polévková lžíce prášku z maky, ¼ čajové lžičky mleté skořice, 1 polévková lžíce kurkumy, 1/8 čajové lžičky mletého muškátového oříšku, 1 vrchovatá lžička kokosového oleje, ¼ čajové lžičky kajenského pepře, 1 čajová lžička medu nebo několik kapek stéviového sladidla PECVA
Postup: V menším kastrolu zahřejte kokosový olej na velmi mírném plameni, ve kterém orestujte všechno koření kromě kakaa. Dávejte pozor na spálení. Přidejte mléko a stejný šálek vody, aby nápoj nebyl příliš těžký. Zahřívejte a míchejte. Zatím si v mističce rozmíchejte kakao s trochou zahřívané směsi, až se vytvoří homogenní pasta. Tu pak vlijte do horkého kořeněného mléka, rozmíchejte. Přidejte med nebo stévii, případně špetku soli. Rozmíchejte a podávejte.