Chřestová jarní vzpruha
Připravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci
Chřest je typická jarní lahůdková zelenina, která by se pro nás měla stát povinnou jarní oživovací kúrou. Podle všeho již po týdnu každodenní konzumace chřestu (200 g) můžeme pociťovat nárůst vitality a osvěžení organismu. Chřest podporuje látkovou výměnu a je rekordmanem v obsahu kyseliny listové. Ta kontroluje hladinu homocysteinu, rizikového faktoru pro vznik srdečních nemocí, rakoviny a mozkových příhod. Jeden jediný gram chřestu obsahuje jeden mikrogram této cenné biolátky, která je nezbytná pro omlazování buněk, krvetvorbu, produkci hormonů, proti únavě, neklidu, depresím, sníženému soustředění a předčasnému šedivění vlasů.
Z dvaceti jedlých odrůd chřestu z rodu Asparagus je nejznámější bílý, který je o něco jemnější v chuti, zelený je však výživově bohatší a je s ním o něco méně práce (nemusí se loupat). Stačí ho omýt a odlomit dřevnaté konce. Uchováváme jej do pěti dnů zabalený ve vlhké utěrce v ledničce.
Chřest je bohatý na rutin, flavonoid s protizánětlivými účinky, jež posiluje cévy a chrání před oxidačním působením. Fytochemikálie asparagin má výrazné diuretické a detoxikační účinky. Chřest je výrazně močopudný, má čistící a protizánětlivé schopnosti. Obsahuje inulin a fruktooligosacharidy, které podporují růst prospěšných bakterií v trávicím traktu. Tradičně se používal proti vodnatelnosti a otokům. Užitečný může být proti potížím spojeným s premenstruačním syndromem.
Obsahuje provitamin A (pro sliznice, zrak a ochranu buněk), tiamin (B1 pro nervovou soustavu), riboflavin (B2 pro metabolismus, energii buněk, kůži, vlasy, oči), pyridoxin (B6 pro mentální svěžest a metabolismus bílkovin), biotin (vitamin krásy pro pružnou pleť a bohaté vlasy), niacin (B3 pro buněčnou energii, pocit radosti a spánek), kyselinu pantotenovou (pro vitalitu a barvu vlasů).
Obsahuje také mnoho draslíku (odkyselování a odvodňování), vlákniny (ochablá střeva, zdravé sliznice) a více než většina ostatních rostlinných potravin zinku. Opatrně s chřestem budou nakládat pouze lidé se dnou. Chřest je tak bohatý na mnoho látek, že bohužel pro ně obsahuje i mnoho purinu. Pro nás ostatní je snad předešlý výčet jasnou pobídkou k jeho koupi, a to i když není právě levnou potravinou.
CHŘEST S DRESINKEM Z ČERSTVÝCH CITRUSŮ
Ingredience: 2 lžíce mandlových lupínků, 750 g–1 kg chřestových výhonků omytých a očištěných, ¼ lžičky nastrouhané čerstvé pomerančové kůry, 1 lžíce pomerančové šťávy, 1 lžička čerstvé citronové šťávy, 2 lžíce extra panenského olivového oleje, sůl a pepř
Postup: Troubu předehřejte na 190 °C. Mandlové lupínky opražte nasucho dozlatova, zhruba 4–5 minut. Chřest vařte v páře, dokud nebude křehký a měkký, cca 4–5 minut. Horký chřest přendejte na servírovací mísu či talíř. V malé misce šlehejte pomerančovou kůru, pomerančovou šťávu, citronovou šťávu, olivový olej a sůl a pepř. Pomerančovým dresinkem přelijte chřest a posypte mandlemi.
VAŘENÝ CHŘEST S MÁSLEM
Ingredience pro 2–4 osoby: 500 g chřestu, sůl, trochu cukru na svaření, 20 g másla
Postup: Omytý a oloupaný bílý chřest vařte ve vodě (přidejte trochu soli a cukru). Hlavičky napíchněte, abyste zjistili, zda jsou uvařené. Pak je vyjměte z vody a položte na talíře. Rozpusťte máslo a chřest jím přelijte.
CHŘESTOVÉ PYRÉ
Ingredience: 1 kostička zeleninového bujónu bez soli DIETESSE.3, 2 šálky nakrájeného chřestu, 1 čajová lžička mořské soli, ¼ lžičky pepře, 1 lžíce kokosového oleje nebo ghí
Postup: V hrnci uveďte do varu 1 šálek vody, rozpusťte v něm bujón. Odlomte dřevnaté konce, povařte nebo vložte na pařáček (asi 5 minut). Vodu slijte, chřest nechte zchladnout a rozmixujte ho na kaši.